Ключът към успеха е да бъдеш предразположен да помагаш. Хубавото е че това може да се научи. Учителите са хора които винаги се опитват да се самоусъвършенстват и да дават най-доброто от себе си, за да научат своите ученици на полезни за тях знания и умения. Всичко това зависи от желанието на учителите да учат. Самоусъвършенстването е процес обвързан с постоянно учене, съпричастност и грижа към другите и настояване въпреки всички и всичко. Съпричастността е основата на успеха в педагогиката. Тя се дели на три вида: познавателна съпричастност, емоционална съпричастност, загриженост, всяка от които включва отделна група от мозъчната верига.
1. Познавателна(когнитивна) съпричастност- отнася се до разбирането на това как хората мислят, какви са техните възприятия за света и останалите, какви са техните модели и т.н. Разбирайки всичко това учителят „облича“ информацията която трябва да предаде на ученика с думи, които най-лесно биват разбрани от ученикът.
2. Емоционалната съпричастност- отнася се до връзката на учител и ученик/ци на ментално ниво. По-този начин учителят оценява и усеща емоционалното състояние на ученикът в различните моменти, което придава задълбоченост на отношенията им , от която ученикът се чувства по- спокоен, което от своя страна води до по добри резултати в представянето му/и.
Първите два вида са важни, защото те са ключът към сближаване с всички хора като цяло. Третият вид съпричастност се нарича загриженост.
3. Загриженост- отнася се до самият акт на съпричастност. Реални действия ориентирани към учениците, грижата на педагогът към нейните или неговите ученици. Любезното и сърдечно отношение на педагозите винаги се радва на одобрение от страна на ученици и родители. Учениците възприемат този маниер на добрина, сърдечност и загриженост към другите. Класна стая с такава атмосфера дава по- голям стимул на учителите да работят, както и повече стимул на учениците да учат.
За записване и курсове по английски език в Сливен, се обадете на предоставения телефон. Благодаря предварително.
Модерен подход в педагогиката
Please follow and like us: